قلعه چالشتر چهارمحال بختیاری

پنجشنبه 10 فروردین 1391 05:50 ب.ظنویسنده : h r

 

سنگ و استفاده از مصالح سنگ همواره در احداث بنا، از دیرباز در ایران مورد توجه معماران بوده و حجاری و تراش سنگ نیز بر شكوه و عظمت دوره‌های معماری ایران افزوده است.


"قلعه چالشتر" در استان چهار محال و بختیاری تلفیقی از معماری دوران قاجار در ایران با معماری اروپایی است كه با ستونهایی ایستاده از سنگ ، خودنمایی می -‌كند.

قلعه چالشتر - چهار محال بختیاری - ایرانگردی

این قلعه در منطقه " چالشتر " واقع شده، كه در دوره صفویه مركز حكمرانی چهارمحالی‌ها بوده است كه ‌به ‌وسیله كلانتران روستاهای و مناطق تحت سیطره خود را كنترل می‌كردند و پس از انتصاب "حسین قلی‌خان " به عنوان ایلخان بختیاری ، در اواسط حكومت ناصرالدین شاه، حكمرانان این منطقه از حاكمیت بر چالشتر خلع و تنها به زمین داران بزرگ تبدیل شدند.

مدیرپایگاه قلاع تاریخی چهارمحال و بختیاری معتقداست:مجموعه قلعه تاریخی چالشتر كه به " قلعه خانی" مشهور می‌باشد،در ‪ ۱۱۰‬سال پیش در چالشتر احداث و بنا شده است.

"اردشیر آخوندی " درگفت و گو با ایرنا افزود: دریكی‌ازسرستونهای سنگی این مجموعه قلعه،تاریخ ساخت آن را به سال ‪۱۳۲۱‬هجری قمری حك كرده‌اند.

وی‌گفت: مجموعه تاریخی چالشتر شامل " سردر سنگی"،"خان‌نشین "، " اندورنی "، " حمام "، " انبارها " و " اصطبلها " است.

به گفته وی، قلعه عیانی و خان‌نشین این مجموعه تاریخی دارای ‪ ۳۸‬ستون سنگی با سر در و ایوان می‌باشد.

آخوندی یادآور می‌شود: " ازاره سنگی " منقوش این مجموعه قلعه شامل نقوش افسانه‌ای و اسطوره‌ای،زندگی روزمره،گل وگیاه،گل و گلدان، گل و مرغ، نقوش پیچش گیاهی و نقوش فرشته است.

به‌گفته وی،این نقوش به صورت ماهرانه و زیبا خلق شده و در برخی موارد به صورت برجسته حجاری شده است.

آخوندی‌ادامه‌داد:دراین مجموعه قلعه، اندرونی با یك دالان به‌قسمت خان‌نشین ارتباط داشته و ایوان آن دارای ‪ ۱۰‬ستون سنگی است.

مدیر پایگاه قلاع چهارمحال وبختیاری گفت: ایوان با آجركاری وكاشی معرق در لچكی‌ها و پیشانی بنا با ازاره‌های سنگی منقوش شامل درختان تاك،گل و گلدان ،گل و مرغ و سرو و كاج تزئین شده است.

آخوندی اظهار داشت:اتاقهای این مجموعه قلعه نیز با نقوشی به سبك نقاشی "لندنی" كه تلفیقی از هنر نقاشی ایرانی و غربی است، مزین است.

به گفته وی،این سبك نقاشی كه در دوره قاجار به اوج خود می‌رسد شامل نقوش گل و گلدان،افسانه لیلی ومجنون ونقوش اسلامی شامل یوسف و زلیخا به همراه خط نوشته‌ای از آیات قرآن است.

قلعه چالشتر - چهار محال بختیاری - ایرانگردی

وی یادآور شد: در بخشی از سر درهای این مجموعه قلعه، همچنین معماری " سنتوری" كه‌به صورت مثلثی شكل بانقوشی به سبك " شیر و شكر" است، به چشم می خورد.

به گفته آخوندی، حمام قلعه تاریخی چالشتر نیز مزین به كاشی‌آبی فیروزه‌ای و سفید سربی بوده است.

وی یادآورشد: سقف اندرونی این قلعه به صورت قابهایی از چوب گردو است و درهاوپنجره‌های اتاقهای این مجموعه‌نیزازجنس چوب گردو به صورت گره چینی شده می‌باشد.

آخوندی خاطر نشان كرد: این مجموعه قلعه دارای پنج ایوان است و پنج اتاق نیز در اندرونی آن وجود دارد و در مجموع دارای ‪ ۴۰‬ستون است.

مجموعه قلعه تاریخی "چالشتر" شهركرد در مركز استان چهارمحال و بختیاری واقع شده و هرروزآماده بازدید برای علاقه مندان به هنر حجاری ایرانی است.


آخرین ویرایش: پنجشنبه 30 مهر 1394 06:03 ب.ظ

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات