روستای ده چشمه شهرستان فارسان

پنجشنبه 10 فروردین 1391 11:00 ق.ظنویسنده : h r

 
 

استان چهارمحال و بختیاری، سرزمینی متنوع از تاریخ و فرهنگ و هنر، فلات مركزی ایران است كه در تاریخ نیز از برخی از مورخان معاصر و موخر از این روستاها به نیكی نام برده اند

.

روستای ده چشمه شهرستان فارسان یكی از این روستاهای دیدنی است كه سنگ نوشته های انقلاب مشروطه در دوران قاجار را در خود نهفته دارد و سندی از حركتهای صورت گرفته مردم این منطقه در انقلاب مشروطه محسوب می شود.

این روستا دارای جاذبه های گردشگری از جمله سنگ نوشته های مشروطه است كه در كنار غاری به نام پیر غار و چشمه و آبشاری زیبا با طبیعت بكر و منحصر به فرد قرار دارد.

در تاریخ معاصر چهارمحال و بختیاری، سنگ نوشته های دوره مشروطیت دراستان ، ماندگارترین سند سنگی این دوران است كه مورد توجه گردشگران قرار دارد.

مجموع سنگ نوشته های پیرغار در روستایده چشمهشهرستان فارسان، تنها سند سنگی منحصر به فرد مشروطه دوم در ایران است.

این مجموعه سنگی به دستورحاج خسروخان سردار ظفر بختیاری،حاج علی قلی خان سردار اسعد دوم بختیاری و جعفر قلی خان سردار اسعد سوم بختیاریمقارن با جنگ جهانی اول روی یك تخته سنگ در كوهپایه ای از رشته كوه زاگرس جاودان شد.

مجموعه سنگ نوشته مشروطه پیرغار شرح فعالیت مجاهدین چهارمحال و بختیاری در مبارزه با استبداد محمدعلی شاه قاجار است.

این سنگ نوشته ها علاوه بر شرح وقایع مربوط به فتح اصفهان و تهران و همراهی مجاهدان چهارمحال و بختیاری با نهضت مشروطه خواه روحانیت اصفهان به رهبری آیت الله نورالله اصفهانی،مبین جریانهای فكری سیاسی و اجتماعی حاكم بر جنوب غربی ایران مقارن با اعاده مشروطه دوم و سقوط استبداد صغیر است.

مجموعه سنگ نوشته های مشروطهپیرغار مشتمل بر چهار قطعه بر روی زمینه سنگ سیسیلی به خط نستعلیق نگارش شده است.

این سنگ نوشته ها بیانگر عدالت خواهی مردم استان چهارمحال و بختیاری و اعاده مشروطه دوم متعلق به 98 سال پیش است و مشروطه خواهان چهارمحال و بختیاری از مسیرهای دزك،جونقان،دهكرد (شهركرد فعلی)،شهرك،وانان،چالشتر،فردانبه و فارسان تحت فرماندهی ابراهیم خان ضرغام السلطنه برای پیوستن به روحانیت مشروطه خواه به سمت اصفهان حركت كردند.

این حركت عدالتخواهانه و مشروطه خواهانه با رمزعلی(ع)و لااله الالله محمد رسول الله (ص) آغاز شد و پس از الحاق به روحانیت اصفهان، محور حركت برای فتح پایتخت قرار گرفت.

به گزارش ایرنا، سنگ نوشته های مشروطه خواهی چهارمحال و بختیاری در روستای ده چشمه از توابع شهرستان فارسان در 39 كیلومتری شهركرد واقع شده و به عنوان یكی از جاذبه های گردشگری این استان است.

گردشگران نوروزی براحتی می توانند با عبور از شهركرد و جاذبه های دیدنی مسیر به شهرستان فارسان و این سنگ نبشه برسند و آن را از نزدیك تماشا كنند.


آخرین ویرایش: - -

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic